Адаптація першокласників у школі

Головна » Адаптація першокласників у школі   

    У недалекому минулому ваш малюк вчився робити перші кроки, задавав вам постійні "чому" і міг цілими годинами безперервно слухати, як ви йому читаєте улюблені казки. Ви раділи тому, як ваша дитина миттєво осягає все нове, знайомлячись з навколишнім світом. Але ось відбулося, і перше вересня постукало у ваш дім, нагадавши про те, що вашому малюкові пора поповнювати почесні ряди першокласників.

           І ось вони основні клопоти з приготування до школи. Придбання шкільної форми для першокласників, красивого ранця, пенала і зошитів. Та й дитина вже давно чує  від вас, як саме вона повинна вести себе в школі: слухати вчителів, добре поводитися і, що найголовніше, вчитися на  «відмінно». Це, звичайно, добре, а от чи готова дитина, фізично і психологічно адаптуватися до нових змін у своєму житті, а точніше буде сказати , до школи. Саме з цієї причини ми вирішили сьогодні торкнутися такої делікатну тему, як: "Адаптація першокласників у школі".

 Йдемо до школи по-філіппінськи .
 Почнемо ми з того, що багатьох батьків мучить дилема: з якого віку найкраще віддавати дитину в школу - з шести чи все-таки з семи років? У цьому випадку, якщо ваш малюк своїм біологічним віком помітно різниться від паспортного, фахівці рекомендують скористатися, так званим, філіппінським тестом. Його суть полягає в тому, що дитині необхідно постаратися через свою голову доторкнутися кінчиками пальців лівої руки до свого правого вуха. Якщо дитина не в змозі це зробити - йому ще рано йти в школу. Значить, малюка краще віддавати на навчання все-таки з семи років. У цьому віці і сама адаптація першокласника до школи відбувається швидше.
 Готуємося "у всеозброєнні"
 Іноді буває така неприємна ситуація, що дитина не вимовляє окремі звуки або букви. У такому випадку вам обов'язково необхідно звернутися до логопеда, який повинен порекомендувати вам курс спеціальних вправ спрямованих на поліпшення мови малюка. Це все пов'язано з тим, що першокласники в школі, пишуть слова в такому ж порядку, як і вимовляють. Ось з цієї причини корекція мови - найкращий шлях до успішності школяра.
 Перші проблеми у житті
 Бувають випадки, коли маля йде в школу, як "на каторгу", без найменшої радості в очах, побоюючись того, що його там чекає. У першу чергу, це помилка самих батьків, які заздалегідь "розфарбували" дитині школу, як щось веселе і розважальне або, як місце де за нього неодмінно "візьмуться, як слід". Тут, головне правильно розкласти по поличках і розтлумачити дитині всі "плюси" і "мінуси" його перебування в стінах школи і навіщо взагалі йому це необхідно.
 До  речі, найважчим предметом для дитини є саме письмо. Тому вже з п'яти років  батькам необхідно розробляти руку малюка..Непогано буде, якщо малюк буде   збирати із спеціального конструктора різні візерунки або фігурки, ліпити з тіста чи пластиліну, розфарбовувати малюнки, обводити в зошиті клітинки і т.д. А от починати читати дитині найкраще з чотирьох - п'яти років.
 Хто рано встає  ...
 Перша адаптація дитини до нового життя, в першу чергу, пов'язана з умінням рано вставати. Для дітей, які не ходили попередньо в садок, привчити себе до нового режиму вельми складно. Вони зазвичай звикли пізно лягати і так само пізно вставати. У цьому випадку будити  дитинку  щоранку з криками: "Вставай, пора в школу!", - зовсім не варто. Постарайтеся прикупити для дитини спеціальний барвистий будильник і навчіть його їм користуватися. Це неодмінно допоможе малюкові підлаштуватися до нового ритму життя.
 Намагайтеся якомога більше виховувати у своєї дитини почуття відповідальності. Для цього, давайте йому спеціальні "дорослі" доручення. Наприклад, прибрати  в своїй кімнаті, сходити в магазин за хлібом. Роблячи це, дитина повинна обов'язково усвідомлювати, що замість нього цього ніхто  не зробить. Якщо ваша дитина свідомо поставиться до цих речей, то вона  обов'язково так само саме буде ставитися і до шкільного процесу навчання.

 
 Адаптація першокласників до шкільного життя відбувається легше, якщо батьки будуть:
 - свідомо  ставитися до особистого права дитини на помилку. У цьому випадку дитині необхідно пояснити, що всі ми "вчимося на своїх помилках" і тому від цього ніхто не застрахований;
 - показувати першокласнику, що вони впевнені в його потенціалі і можливостях. Тут головне, щоб дитина усвідомлював той акт, що в будь-яку важку хвилину ви його підтримаєте. Для малюка, у якого відбулися зміни в житті (він став школярем) це дуже важливо. Але не забувайте, що дитина повинна також розраховувати і на свої можливості та сили;
 - навчити дитину раціонально розподіляти свій час і витрачати енергію. Для цього необхідно, щоб першокласник відводив спеціальний час для виконання тренувальних вправ і при цьому мав вільний час  на відпочинок і спілкування з друзями;
 - не змушувати першокласника методом "батога" добре вчитися або мати зразкову поведінку в школі. Пам'ятайте, що це має відбуватися усвідомлено і не порушувати його звичний і спокійний ритм життя;
 - бути завжди терплячими, наполегливими і в той же час добрими до вашого малюка. Завдяки саме вашому ставленню  до дитини її адаптація в школі пройде набагато швидше. Адже тільки батьки здатні допомогти своєму малюку  пережити будь-які зміни і труднощі в його житті.